Moderní interiéry si vyžadují také moderní materiály, ale exituje jen stavební materiál, který je vhodný do každého interiéru a neztrácí svou přirozenost. Je to přírodní dřevo, které má vynikající vlastnosti a je stále velmi oblíbené. Lidé znají dřevo již od nepaměti a stavěli si svá obydlí i zámky či hrady a tak je to stavební materiál, který se může pochlubit svou pevností a vysokou životností oblíbený i dnes.
Stará podlaha opět jako nová
Každá dřevěná podlaha je velmi krásná a má v sobě kus přírody. Hodí se téměř do každého interiéru, kde není vlhko a má vynikající tepelně izolační vlastnosti. Ovšem i ta nejlepší dřevěná podlaha se po několika letech používání začne prohýbat nebo vykazovat jiné nedostatky a tak se majitelé rozhodnou ji vyměnit. Je to zbytečné, zejména v případě, že je podlaha stále zdravá. Renovace podlahy představuje poměrně náročný proces, ale profesionálové si s tím jistě poradí. Stará a zašedlá podlaha může být opět jako nová.

Jak se připravit na renovaci
Jestliže má majitel domu zájem o renovaci dřevěné podlahy, je nutná konzultace s odborníkem. Technik takové odbroné firmy přijede na místo a zhodnotí celou situaci. Pokud nenajde nic, co by bránilo renovaci podlahy, jako je hniloba, červotoč, vlhkost, může se firma směle pustit do samotné renovace podlahy.
Renovace podlahy má několik etap
Jako první je nutné vyklidit místnost. Dále se musí podlaha vybrousit na hrubo. Jen tak se docílí tho, že bude podlaha zbavena nečistot, mastnosty, starého laku nebo nátěru, ale také se dají broušením odstranit menší a ne příliš hluboké rýhy. Poté následuje fáze tmelení, kdy je nutné vytmelit postižená místa, jako jsou praskliny nebo dolíky, ale určitě se dají vytmelit i mezery mezi jednotlivými prkny. K tomu je určen speciální tmel, který je ve většině případů dvousložkový a musí se nechat po aplikaci dobře zaschnout. Pak opět následuje broušení, tentokrát do hladka a zde je velmi důležité, aby byla podlaha dokonale vybroušena a odstarněn i brusn prach, protože pro poslední fázi renovace, což je lakování nebo jiná povrchová úprava, je nutné, aby byla dřevěná podlaha co nejhladší.
Povrchová úprava dřevěných podlah
Jak už bylo řečeno na začátku, dřevěné podlahy jsou jednou z nejpopulárnějších, protože se jedná o přírodní povrch a snadno se udržují. Pokud jsou desky lakované, naolejované nebo voskované, životnost se prodlužuje o mnoho let. Všechny tyto materiály mají ale své vlastní výhody a nevýhody.
Vosk se nepoužívá příliš často, takže k jeho aplikaci je nutná speciální technika. Kromě toho má vosk tendenci vytvářet nečistoty, takže takové povrchy vyžadují časté renovace. Naolejovaná dřevěná podlaha vyžaduje intenzivnější údržbu než lakovaná podlaha. Když dřevo absorbuje olej, zvyšuje odolnost proti povětrnostním vlivům. Lakovaný povrch je méně náchylný k mechanickému poškození. Pokud tedy majitel preferuje přirozeně vypadající povrch, je nejlepší olej. Naolejovaný dřevěný povrch vypadá, jako by nebyl ošetřen, protože olej je absorbován horní vrstvou dřeva. Na druhou stranu lak pokrývá desky lesklou vrstvou, která chrání dřevo a zároveň umožňuje dýchání. U lakování podlahy je důležité mít podlahu dobře vybroušenou. Pokud je povrch špatně vybroušený, není možné jej kvalitně lakovat, objevují se všechny vady a zóny různých barev. Z tohoto důvodu vyžaduje fáze broušení pozornost a hodně trpělivosti. Renovace podlahy tedy není žádná legrace.